KONUK YAZARLAR

“İDRAKSİZ TÜRKLER” SORUMLU TUTULAMAZLAR!..

osmanldevleti_1

TEHCİRİN 100 YILINA KARŞILIK GELEN 2015 YILINDA; OSMANLI UYRUĞUNDAKİ ULUSLARDAN EN İTİBARSIZ OLAN VE BU YÜZDEN   “Etrâk-ı bî idrâk”(İdrâksiz Türkler) (1) OLARAK ANILAN TÜRKLERİ, ERMENİLERDEN “ÖZÜR DİLETMEK” HİÇ ADİL DEĞİL!..

UZUN ZAMANDIR DÜŞÜNÜYORDUM, ADİL BİR ÇÖZÜMÜ BULDUM:

BUNDAN BÖYLE, GEÇMİŞTE OSMANLI DEVLETİ İLE İLİŞKİLERİNİ “ERMENİ PATRİĞİ” ARACILIĞI İLE YÜRÜTEN SÜRYANİ, HABEŞ VE KIPTİ KİLİSELERİNE BAĞLI  BÜTÜN HRISTİYAN TEBAA DA DAHİL OLMAK ÜZERE;  ARAPLAR, ARNAVUTLAR, RUMLAR, YAHUDİLER VE SLAVLAR  ERMENİLERDEN SIRASIYLA “ÖZÜR” DİLEYECEKLER!..

OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN PARÇALANMASINDAN SONRA, BU ULUSLARIN HANGİ DEVLETLERİ KURDUĞU, DOLAYISIYLA “ÖZÜR DİLEME” İŞİNDEN HANGİ HÜKÜMETLERİN NE KADAR SORUMLU TUTULACAĞI HUSUSUNU, ZORUNLU OLARAK TARİHÇİLERE BIRAKIYORUM…

ÖRNEĞİN; ANADOLU’DA VE KUZEY KIBRIS’TA YAŞAYAN TÜRKLER, BU ULUSLARDAN SADECE BİR TANESİDİR. TÜRKLER GİBİ ARNAVUTLAR DA; ARNAVUTLUK, KOSOVA VE MAKEDONYA DEVLETLERİNİ KURDULAR… AYNI ŞEKİLDE RUMLAR; YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS’TA YAŞAMAKTADIRLAR… BULGARİSTAN’DA BULGARLAR, SIRBİSTAN’DA SIRPLAR, ROMANYA’DA ROMENLER, IRAK, SURİYE, ÜRDÜN, FİLİSTİN, LÜBNAN, SUUDİ ARABİSTAN, YEMEN, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ, KATAR, KUVEYT, MISIR, LİBYA, CEZAYİR, FAS VE TUNUS’TA ARAPLAR VAR. BÜTÜN BU ULUSLARIN BUGÜN AYRI AYRI DEVLETLERİ VAR. HEPSİNİ SAYAMIYORUM. ZİRA BİR DEVLETİ UNUTUP, ATLAMAKTAN KORKARIM… O YÜZDEN OSMANLI’NIN PARÇALANMASI İLE ORTAYA ÇIKAN YENİ DEVLETLERİ, COĞRAFYACILARA BIRAKIYORUM…

OSMANLI TOPRAKLARI İÇERİSİNDE YAŞAYAN ULUSLARIN; HANGİSİNİN, HANGİ YIL ERMENİLERDEN ÖZÜR DİLEYECEĞİNİ DE DİPLOMATLAR SAPTASIN. BU SORUNUN YANITINI BEN NEREDEN BİLEBİLİRİM?!..  SIRALAMAYI KİM, HANGİ ÖLÇÜLERE GÖRE YAPACAKSA BİR AN EVVEL YAPSIN DA BİZ DE BİLELİM!..

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNU 23 NİSAN 1920 OLARAK KABUL EDEBİLİRİZ. BİZİM İÇİN HİÇ SORUN DEĞİL. HADİ DİLERSENİZ BİRAZ DAHA GERİLERE GİDELİM.  19 MAYIS 1919’U DA KABUL EDEBİLİRİZ… BU TARİHTEN SONRA, TÜRKİYE CUMHURİYETİ UYRUĞUNDA OLAN ERMENİLERE, DEVLET YÖNETİMİNDE OLAN TÜRKLER, ÖZÜR DİLEMEYİ GEREKTİRECEK KÖTÜ BİR MUAMELE YAPTIYSA, HALİHAZIRDAKİ BAŞBAKAN ERDOĞAN, TAZİYE MESAJI YANINDA  ÖZRÜNÜ DE DİLESİN!.. GOCUNMAYIZ! HATTA ÖZÜR DİLEMEYE PEK MERAKLI OLAN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NU DA YANINA VERİYORUZ. BİRLİKTE TARİHLE “YÜZLEŞİP”, ERMENİLERDEN ÖZÜRLERİNİ DİLESİNLER…

TARİHİN TOZLU RAFLARINDA YERİNİ ALAN BİR İMPARATORLUĞUN, VAR OLMASIYLA EŞ DEĞERDEKİ ÇANAKKALE SAVAŞI SIRASINDA, DOĞU CEPHESİNDE SİVİL HALKI KATLEDEN ERMENİLERİ, ASKERİ AÇIDAN ZORUNLU OLARAK DAHA GÜVENLİ OLAN SURİYE VE LÜBNAN’A GÖÇ ETTİRMENİN NERESİDİR YANLIŞ? BU AMAÇLA YAPILAN TEHCİR SIRASINDA, YAŞANAN İSTENMEYEN OLAYLARDAN, AKLI BAŞINDAKİ HİÇBİR ULUS, ÜSTELİK OSMANLI UYRUĞUNDAKİ ULUSLARDAN EN DEĞERSİZİ KABUL EDİLEN  TÜRLERİ VE ONLARIN KURDUĞU TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ, BİRİNCİ SIRADAKİ SORUMLU OLARAK GÖSTEREMEZ!..  ÇÜNKÜ; YUKARIDA SAYILAN DİĞER ULUSLARIN YANINDA, TÜRKLERİN SIRASI EN SONDA GELİR!.. ÖNCE ONLARI SORUMLU TUTACAKLAR, SONRA TÜRKLER!..

O DEVLETLERİN HİÇBİRİ OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN DEVAMI DEĞİLDİR. OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN DEVAMI OLAN DEVLET, SADECE TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR DİYORLARSA EĞER, NEDENİNİ DE AÇIKLAMALARI GEREKMEZ Mİ?

KİM NE DERSE DESİN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ, OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN DEVAMI DEĞİLDİR!..

ÇÜNKÜ YENİ KURULAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ, EMPERYALİSTLERLE SAVAŞIRKEN, AYNI ZAMANDA DA OSMANLI İMPARATORLUĞU İLE SAVAŞARAK KURULMUŞTU!.. BU YÜZDEN İMPARATORLUĞUN DEVAMI OLAMAZ!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN; BAŞTA ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE, KURTULUŞ SAVAŞININ KAHRAMANLARI HAKKINDA, DÖNEMİN PADİŞAHINI VAHDETTİN’İN VERDİĞİ İDAM FERMANINI NE ÇABUK UNUTTULAR?

TÜRKİYE CUMHURİYETİ, OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN DEVAMI İDİYSE, PADİŞAHIMIZ EFENDİMİZ, İNGİLİZ ZIRHLISI İLE NEDEN İNGİLTERE’YE KAÇMIŞTI?..

MADEM, TÜRKİYE CUMHURİYETİ OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN DEVAMIYDI, NEDEN HİLAFET VE SALTANAT KALDIRILDI?..

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ BELGESİ, LOZAN ANTLAŞMASIDIR. (2) ORADA ÜZERİMİZE ALMADIĞIMIZ YÜKÜMLÜLÜKLERİ, HİÇ BİR GÜÇ ÜZERİMİZE YIKAMAZ!..

BAĞIMSIZ DEVLET” OLMANIN GEREĞİ BUDUR!..

YAŞATABİLDİĞİMİZ SÜRECE, “YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE” İDEALİMİZ!..

Av. Cemil Can

DİPNOT:

(1)   http://nedir.antoloji.com/etra-i-bi-idrak/

(2)   http://tr.wikipedia.org/wiki/Lozan_Antla%C5%9Fmas%C4%B1

 

NOT:

1.) “Ermeni meselesi” konusunda son derece aydınlatıcı olan aşağıdaki makaleyi (açarak) mutlaka okuyunuz.

Ermeni Meselesi

2.)”Ermeni meselesi” ile  ilgili olan bu bağlantıya da bir göz atmanızı isterim..

http://www.unaturkey.org/dergiler-bulletins/38-say-02-number-02-october-1999-/65-osmanli-devletnde-azinliklar-.html