KONUK YAZARLAR

“BOZKURT MUSTAFA KEMAL”!..

Kurt” ve “bozkurt” kavramları (1) bugün sanıldığı gibi MHP’nin ve Ülkü Ocakları’nın tekelinde değildir.

Diğer partilerin gevşek davranmasından yararlanan MHP bu sembolü sahiplendi.

Cumhuriyet’in kuruluş simgelerinden Bozkurt’u ortadan kaldıran Menderes iktidarıydı.

Bozkurt Türk’ün sembolüdür.

Bununla birlikte “bozkurt işareti” MHP ve Ülkü Ocakları ile özdeşleşmiştir.

Ne zaman biri bu işareti yaparsa “ülkücü” (MHP’li) olduğu kabul edilir.

Ülkücü geçinenler” ile “ülkücülükten geçinenler” de “bozkurt selamı”nı çok sık kullanırlar.

Yerine göre ateşli silah etkisi gösterir!…

***

Hal böyle olduğu için bu aralar kamuoyunun vicdanında Ülkü Ocakları, önceki genel başkanları Sinan Ateş‘in alçakça bir suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle sanık sandalyesine oturtulmuştur.

Her ne kadar iddianamede Ülkü Ocakları ile MHP‘nin cinayetle ilişkisi kurulmamış ise de halkın ezici çoğunluğunun kafasında oluşan kanı, Ayşe Ateş’in anlattığı ve anladığı gibidir.

Avrupa ülkelerinde ülkü ocaklarının “şiddetle” anılması da bu fikri kuvvetlendirmektedir.

Bu yüzden MHP ve Ülkü Ocaklarını çağrıştıran (bozkurt selamı gibi) hareketler, futbola yakışmayan “uygunsuz hareketler” olarak kabul edilmektedirler.

Biz de bu gerçeğe göre hareket etmek zorundayız:

Türk’ü ve “Türkçülük”ü tanıtma görevi futbolcuların olmadığı gibi bunun tartışacağımız yer de yeşil sahalar değildir…

***

Milli futbolcumuz Merih Demiral‘a verilen iki maç cezayı bu çerçevede ele almamız en doğrusudur.

Kuşkusuz verilen ceza haklı ve yerinde değildir.

Bununla birlikte, böyle bir fırsatın karşı tarafın eline verilmesinin savunulacak bir tarafı yoktur.

Siyasilerin bu olaydan yararlanmaya çalışmaları ise “kasaba kurnazlığı”dır.

Hele de Atatürk’ün fotoğrafı üzerinde “sahtecilik” yapılarak, böyle bir olaya malzeme yapılması utanılacak bir eylemdir…

***

Ulusal konular, kasaba politikacılarının ağızlarına düşünce kolaylıkla basit çıkarlara malzeme edilirler ve değerleri hızla aşınır.

Nitekim bu olayda da aynı emaraler görülmüştür:

Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almakla övünen siyasi iktidar, Türkiye’nin gündemini değiştirmek için adeta “Türkçü” kesilmiştir…

Oysa:

Bozkurt işareti üzerinden kopartılan kızılca kıyamet, MHP ve Ülkü Ocaklarını sanık sandalyesinden kaldırmaya yetmez!

Bozkurt işareti yapan oyuncuya verilen ölçüsüz destekle; haziran ayı tüketici fiyat endeksi (2) emekli ve çalışanlara yutturulamaz!

3 milyon 600 bin emeklinin ücretlerinde artış yapılamayacağını, diğer çalışanların ise 6 aylık enflasyon oranı olarak kabul edilen yüzde 24.73 ile yetinmek zorunda kalacakları gerçeği gizlenemez!

Bu konuların tartışılmasının önüne geçmek için “bozkurt selamı” iktidar yandaşları tarafından bilinçli olarak köpürtülmektedir…

***

Tam da bu sıralar -eş zamanlı olarak- AKP’nin Suriye politikasındaki 180 derecelik bir dönüş (3) yaşanmaktadır ki, “bozkurt selamı” ile onun da tartışılması geçiştirilemez!

13 yıl ısrarla ve inatla sürdürülen ve Türkiye’ye milyarlarca dolara ve binlerce cana mal olan bu hatalı politikanın tartışılmasını “bozkurt selamı” üzerinden başlatılan tartışmalar gölgede bırakmaya yetmez!..

***

Bir milli maç sonrasında; sonuç ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşin, oyuncuların sahada yapabilecekleri ve yapamayacakları hareketler önceden belirlenmiştir.

Yöneticilerin yasaklanmış hareketleri önleme konusunda inisiyatif gösterememeleri onların yönetme yeteneklerinin tartışılmasını başlatır.

Devleti yönetenlerin “hatalı” hareket eden futbolcuları savunmaya çalışmaları ise, savunma ihtiyacı bulunmayan milli bir konunun savunmasız kalmasına neden olur.

Ve:

Gündemi değiştirmek amacıyla yapıldığına güçlü bir kanıt teşkil eder…

***

Başarılı futbolcu Merih Demiral’ın, UEFA tarafından 2 maç oynamama cezası verilmesi belki de Türkiye’nin bu turnuvadan elenmesinin temel nedeni olacaktır.

Türk halkının son yıllarda sadece milli maçlardaki galibiyetlerle mutlu olduğu göz önüne alındığında; hükümetin icraatlarını bir süre de olsa tartışılır olmaktan çıkartmak için bir küçük mutluluğu, umutsuzluğa ve mutsuzluğa çevirmek kimsenin hakkı olmasa gerekir…

***

Maçın hemen sonrasında başlatılan haklı tartışmalara “sahtecilik” yapılarak (4) şaibe sokulması Türk halkının üzüntüsünü ikiye katlamıştır.

Devletimizin kurucusu, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarının başkomutanı, dahiliği bütün dünyaca kabul edilen büyük devlet ve siyaset adamı, milli şefimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı üzerinde oynama yapılarak istismar konusu edilmesi üzüntümüzü utanca çevirmiştir.

Osmanlı döneminde “Etrak-ı biidrak” (5) olarak nitelenen ve askerlik dışında kamu hizmetlerinden uzak tutulan Türkleri, dünya milletler ailesinin şerefli bir üyesi olarak yeniden tarih sahnesine süren; kurduğu devlete Türkiye Cumhuriyeti adını veren, Türk‘ü ve Türklüğü her fırsatta yücelten, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu‘nu kurarak açtığı yolun kesintiye uğramaması için vasiyetle malvarlığını bu kurumlara bağışlayan en büyük Türk Atatürk‘ün Türkçülüğünü anlatmak için sahtekarlık yapmaya ihtiyaç mı vardır?..

***

UEFA’nın oyuncumuzu iki maç oynamama cezası ile cezalandırması, hiç kuşku yok ki adil bir karar değildir.

Buna rağmen, bu sonuçtan oyuncudan çok yöneticilerimizi sorumlu tutmak daha adil olacaktır.

Zira milli bir maçta oyuncuların “milli duruş” sergilemelerini sağlamak onların görevidir.

Galip gelince de mağlup olunca da sahadan başı dik çıkmak esas olmalıdır.

Ulusal kuralları çiğnemeyi alışkanlık haline getirenlerin, uluslararası kuralları ihlal etmeleri halinde hoşgörü ile karşılanmayacakları son derece açıktır.

Aksi halde, galibiyetleri mağlubiyet olarak yaşamak kaçınılmaz olacaktır.

Futbol ve galibiyetin tartışılması gereken zamanlarda başka konuların tartışılmasıne sebebiyet vermek, tek kelime ile basiretsizliktir…

Av. Cemil Can

DİPNOTLAR:

(1) 1927’de ilk kağıt parada ve 1931’de ilk damga pullarımızda kurt resmi vardı; Atatürk’ün talimatıyla yapılan Ergenekon Tablosu‘nda da kurt figürü bulunmaktadır; Tekel tarafından çıkartılan “Bozkurt” isimli bir sigara vardı. İnönü döneminde kurulan Petrol Ofisi’nin logosu da kurttu; Küçük izcilere “yavru kurt” adı bizzat Atatürk tarafından verilmiştir. En büyük Atatürk düşmanları bile Atatürk’e “Bozkurt Mustafa Kemal” demişlerdi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Bozkurt_(kitap) ; Deniz Kuvvetleri’nin Ege’de her yıl yaptığı tatbikatın adı “Deniz Kurdu”dur; Kıbrıs’ı Rum zulmünden kurtarmak için kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı‘nın amblemi de kurttur.Kurt figürü ve kurt selamı Türklerle özdeşleşmiştir.

(2) ENAG‘a göre tüketici fiyat endeksinin haziranda yüzde 4.27, ilk 6 ayda yüzde 41.6 ve yılda yüzde 113.08 gerçekleşmiştir. TÜİK ise aylık enflasyonu yüzde 1.64, ilk 6 ayda yüzde 24.73 ve yıllık yüzde 71.6 olarak açıklanmıştır.

(3) https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogan-putin-ve-esede-davetimiz-olabilir-866743.html

(4) Bu fotoğrafın aslı, 1 Haziran 1935’te Florya Deniz Köşkü inşaatının denetlenmesi esnasında çekilmiştir. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eli üzerinde bilgisayarla oynama yapılarak “bozkurt selamı” yapmış gibi değiştirilip paylaşılması, en haklı davamızı “haksız” hale dönüştürmüştür..

https://isteataturk.com/Kronolojik/Tarih/1935/6

(5) Etrak-ı biidrak,
https://www.aydinlik.com.tr/koseyazisi/ilber-hocanin-bilemedigi-etrak-i-bi-idrak-sorusunun-cevabini-izniyle-ben-vereyim-105693

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir