Genel

PKK CEPHANELİĞE KADAR GİREBİLDİ Mİ?


Her 9 Eylül günü İzmir Hükümet Konağı’na bayrağın çekilmesi, düşman işgalinden kurtuluşumuzun simgesi olmuştu. AKP hükümeti ve İzmir Valisi ile birlikte 9 Eylül 1922 öncesi de geri geldi. Vali Efendi, bundan böyle törenlerden, bayrak çekilmesi bölümünü çıkartmış!.. Lozan’ı tanımayan iç ve dış düşmanlar sevinmiş tabi… Hükümet ise, tam kadro Söğüt’te. Onlar, Osmanlı’nın kurtuluşunu kutluyorlar!? Yaptıkları iş Büyük Ortadoğu Projesi ile son derece uyumlu tabi. BOP’nin haritası Sevr’inkinden farklı mı?..

Şemdinli’yi basmak isteyen PKK’lılardan öldürülen üçünün cesetlerini taşıyan askeri aracın önüne, PKK bayrağı takılması bile bu necip milleti çileden çıkartamamış! Yetmezmiş gibi bir de askeri lojmanlardan Türk bayrağını indirmişler. İndirenler olayların büyümesinden korkan askerler. Bu ara nasılsa, Türk bayrağı ile derdi olanlara, devletin görevlileri bekledikleri ortamı bir şekilde sağlıyorlar. İleri sürdükleri “bayrağa bir zarar gelmesin” mazeretine kargalar dahi gülüyor. Bayrağı, takılı olduğu yerden kaldırarak korumak, bir tek bizim hükümetimiz tarafından akıl edilmiş. Vakit o vakittir demek ki, Birilerinin Akif’in “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır” sözlerini, bu hükümete ve PKK’ya hatırlatması gerekir!..

***

Afyon’daki patlama sonrasında Türkiye’nin yüreğini ağzına geldi. PKK, kışlaya sızarak böyle korkunç bir sabotaj yapabilir mi? Bu soru henüz yanıtını bulamadı, kolay kolay da bulacağa benzemiyor. Hükümet kanadından yapılan ilk açıklamadan sonra, artık bütün olasılıklar eşit ağırlıkta. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun sözleri, hükümetin kontrolü kaybettiğinin ve kokuşmuşluğun resmi gibi!..

9.15‘te cephanede sayım yapan askerlerin elinden düşen bomba patlayarak, böyle bir felakete neden olabilir mi?.. Bakan Hazretleri, herkesi kendisi gibi askerliği “arazi” konumunda tamamlamış sanıyor. Olağanüstü bir hal olmadıkça bütün kışlalarda saat 9.00’da “yat borusu” çalınır. Ve asker yatar. O saatte, nöbetçiler hariç, tekmil Mehmetçik’in koğuşunda olması gerekir. Ayrıca öngörüşlü komutanlar, öyle acemi askerleri cümbür cemaat cephaneliğe göndermezler. Eskilerimiz anlatırdı: Bir yumurtayı getirmek için 10 askere emir verirler, askerler yumurtayı getirirken yolda kırıp dökerler. Deneyimlerle sabit olan bu fikri, basiretli komutanlarımız da çok iyi bilirler. Bu nedenle yumurtayı kıracak şekilde emirler veremezler… Bu iş içinde başka işler var demektir!..

Kaldı ki, olağanüstü olan neydi de, akşamın o saatlerinde, üstelik de acemi erlere böyle tehlikeli bir görevi verdiler? Sabahleyin seferberlik mi ilan edilecekti? Deneyimli komutanlar, Hastal’da Silivri’de esir edilince, meydan hükümetin ağzının içine bakanlara kaldı tabi… Afyon Valisi ile Genelkurmay Başkanının, hediye alıp vermelerini, “şaşkın ördek” örneği ile açıklamak gerekir. Neyse ki, çok fazla zaman geçmeden, Genelkurmay ile Cumhurbaşkanı, olayın nedenlerinin araştırıldığı açıklayarak, Orman ve Su Bakanı’nı yalanladılar da bu komedi daha fazla büyümedi…

***

İrtica, yıkıcı ve bölücü faaliyetler” nedeniyle ordudan re’sen ihraç edilen subayları, AKP hükümetinin “danışman” sıfatıyla kamu kurumlarında istihdam ettiği biliniyordu. Bülent Arınç’ın “o zaman kurun” diyerek onay verdiği SADAT’ın, (Savunma ve Danışmanlık şirketinin) ASDER kurucuları tarafından kurulduğunu da Aydınlık gazetesi ortaya çıkardı. ASDER, Başbakan Erdoğan ile yakın temas içindeydi. Başbakan, ihraç edilen o askerleri, Dolmabahçe’de kabul edermiş!.. Neden Dolmabahçe’de? O da ayrı bir soru işareti olarak kaldı. SADAT’ın, ilgili bakanlıklardan izin alarak kurulduğu anlaşılıyor. Anasözleşmesine göre, faaliyet gösterdiği konular Türkiye’de bir ilkmiş. SADAT, tıpkı CIA adına çalışan şirketlere benziyor. Güya devletin “yapmak istemediği” bazı “kirli” işleri yapmak için kurulmuş. Bu işlerin arasında, başka bir ülkenin muhalif askerlerini Türkiye’de eğitmek ve terör dersleri verebilmek de var! Sanki hükümet devleti de özelleştirilmiş!? Anayasa değişikliğinden tutun da meclis kararına kadar çok önemli mevzuat değişiklikleri yapmadıkça, bu tür faaliyetlerin özel şirketler tarafından yürütülmesi olanaksızdır. Mevzuat değiştirilmedikçe tüm bu yapılanlar için, anayasa ve yasa ihlalidir demek mümkündür…

Anlaşılmaktadır ki, acelesi olan hükümettir ve yapılacak tartışmalardan zarar görmemek için SADAT’ı, ordudan ihraç edilen askerlere kurdurmuştur. “Ticari” bir şirketin, kamu hukuku alanında faaliyet gösterebilmesi için imtiyazlı olması da gerekiyor. “İrtica, yıkıcı ve bölücü” faaliyetleri nedeniyle ordudan atılanlara, böyle bir imtiyazı verebilmek, bir tek meclisten yasa çıkartmakla mümkündür!.. Bu yapılmadan SADAT’ın kuruluşuna ve faaliyet göstermesine izin vermek de yasadışıdır ve suç ortaklığıdır!..

***

Suriyeli muhaliflerin, internet sitesi açarak yaptıkları itiraf, bir skandaldır ve böyle bir şeye hukuk devletlerinde asla göz yumulamaz. Bağımsız bir ülkenin meşru rejimini devirmek için, komşu ülkenin topraklarında “asker toplamak” zaten başlı başına bir suçtur. Yetmezmiş gibi, bir de internet sitesinde Hatay’ı merkez göstermek ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir telefon operatöründen alınmış telefonu irtibat telefonu olarak vermek, tam anlamıyla itiraf niteliğindedir. Bu noktada hükümetin aymazlığı da ortaya çıkmıştır. Boğazına kadar yasa dışı işlere batmıştır!..

Hukuksuz olarak kurulmuş bulunan SADAT ile “Özgür Suriye Ordusu” (ÖSO) arasında nasıl bir ilişki var? Kamptaki militanların basına yansıyan açıklamaları ile CHP milletvekillerinin kampa sokulmamış olmasını, ancak böyle bir ilişkinin varlığına delil kabul edebiliriz. Hükümet, suç işlemek için neden bu kadar ısrarlıdır? Anlamak mümkün değil!..

Çuvalcı general” CIA Başkanı Petraeus’un, yaklaşık 3 ayda bir Türkiye ziyareti, Mısır’ın Aşark El Avsat gazetesinin, İsrail ile Türkiye arasındaki gizli görüşmelerin başladığını yazması, her geçen gün biraz daha ateşe doğru itildiğimizi göstermeye yetiyor!.. Birinin el frenini çekmesi gerekiyor!..

***

Y-CHP‘nin ABD desteği ve kaset komplosu ile genel başkanlığa getirilen liderinin, emperyalizmin yayılma aracı haline gelmiş bulunan Sosyalist Erternasyonal‘in başkan yardımcılığına seçilmesiyle, CHP’nin doğrudan kullanılma dönemi de başlamıştır!.. PKK’nın yıllardır başaramadığı “Kürt sorununu uluslararası bir sorun” haline getirme çalışmasını, Y-CHP’nin Genel Başkanı, Sosyalist Enternasyonal kararını imzalayarak nihayet başarmıştır!.. BOP’nin memuru Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde, bundan böyle “Kürt sorunu” da uluslararası zeminde “İsrail ve Filistin” sorunu gibi, çok taraflı bir sorun olarak tanımlanacaktır!..

Dolayısıyla 24. Kurultay‘da, oylarını Kılıçdaroğlu’na tereddütsüz veren Anadolu delegeleri, eşekten düşmüş karpuza dönmüştür! Ne var ki, son pişmanlık fayda vermiyor. Yeniden seçimli bir olağanüstü kurultay toplayarak, Kemal Efendiye “Haydi sana güle güle” demek, artık çok kolay değil!.. Ne de olsa, yönetimde bulunduğu süre içinde, kendine yakın, iktidar olabilmek için her türlü tavizi vermeyi mubah gören delegeleri, yönetim kademelerine getirerek, kendi için bir güvenlik ağı oluşturmuştur. Çeşitli vaatlerle ve hayali beklentilerle aldatılmış olan bu “Brutuslar”, artık bu ülke için hiçbir şey yapamazlar… Kafalarını kuma gömerek, olup biteni görmemek istemeleri sadece bir tercih kabul edilemez! Kendileri ile yüzleşmekten de korktukları bellidir! Son günlerde dönekler Y-CHP’de de artmaktadır!.. AKP’nin iktidarda iken oylarını artırması ve buna karşılık muhalefetin oy kaybına uğramasının en temel nedeni, iktidar ve arkasındaki güçler tarafından ele geçirilmiş olmasıdır!.. Bir de “Gemisini kurtaran kaptan” özdeyişine göre hareket edenler var ki, memleketimizin anasını ağlatanlar da asıl bunlardır. Bu iki faktör birleşmiştir. Bu nedenle, laik, demokratik Cumhuriyeti savunanların işi daha da zorlaşmıştır!..

Av. Cemil Can

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir